Listed today

1 room apartment of 55m² in Luleå

Lottagatan 9, 974 44 Luleå, Sweden

8 268 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

apartment for rent in Lottagatan 13 B, Luleå, Kronan

älkommen till Kronan! En modern och naturnära stadsdel bara tre kilometer från Luleå centrum. Här bor du i en trivsam miljö med närhet till både stadens utbud och vackra grönområden. I fastigheten Vallan 1, som stod klar 2023, finns 115 ljusa och moderna lägenheter i storlekarna 1–4 rum och kök. Samtliga lägenheter är utrustade med tvättmaskin och torktumlare, och för extra bekvämlighet finns även en gemensam tvättstuga. Alla lägenheter har balkong/uteplats. Det finns varmgarage med elbilsladdning och ett parkeringsgarage på andra sidan vägen där plaster kan hyras externt. För dig som vill ha tillgång till bil utan att äga en finns vår egen bilpool att tillgå, alla boende kan boka vår elbil och använda vid behov. Här bor du hållbart i en fastighet certifierad enligt Miljöbyggnad Silver. I området finns två förskolor, en skola (F-6), idrottshall, lekplats, utegym och den vackra Origoparken. Ormbergets friluftsområde ligger bara ett stenkast bort och erbjuder fina möjligheter för motion och rekreation året runt. Under varmare dagar är barnvänliga Lulsundsbadet den perfekta platsen för ett svalkande dopp. Lägenheter att hyra hos HSB Norr Vad händer efter ansökan? När sista ansökningsdag passerat påbörjar vi fördelningsarbetet så snart vi kan. Du kan följa din ansökan genom att logga in på Mitt HSB på e/norr. Under din profil kan du klicka i att du vill ha notifieringar och därmed få e-post när det sker någon förändring i din intresseanmälan. Se till att du har rätt telefonnummer och e-postadress angiven i Mitt HSB så att du inte missar någon viktig information. Ingår i hyran: Värme, kabel-Tv Vatten: Kostnad tillkommer efter uppmätt förbrukning Hushållsel: Eget abonnemang

Property type

apartment

Rooms

1

Size

55 m²

Price

8 268 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Balcony

Yes

Garage

Yes

Parking

Yes

Price per m²

150 kr

Map

The listing is located at Lottagatan 9, 974 44 Luleå, Sweden

Loading map