2 rooms apartment of 65m² in Mölndal

Gustavsbergsgatan 2, 431 67 Mölndal, Sweden

10 578 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 27-04-2026

apartment for rent at Mölndal

Fin lägenhet med renoverat badrum från 2015 med torktumlare och tvättmaskin och en härlig balkong! Trevligt område nära kommunikationer. Spårvagnen tar dig in till Korsvägen och Mölndals centrum på några minuter! Öppet bredbandsnät via fiber som levereras av iTUX . Mindre avvikelser från planskissen kan förekomma. 2026 års hyresnivå. Hyresvärdens krav för bostaden • Hyresvärden accepterar inga betalningsanmärkningar eller oreglerade skulder. • Hyresvärden kommer att inhämta boendereferenser. • Hyresvärden har regler mot trångboddhet. Antalet boende i bostaden ska vara rimligt i förhållande till storleken. • Den gemensamma årsinkomsten för hushållet ska minst uppgå till 4 gånger mer än årshyran för lägenheten. • Om bostad innehas kräver hyresvärden att uppsagt hyreskontrakt alternativt uppdragsavtal från mäklare, försäljningsdokument för villa eller bostadsrätt kan uppvisas före nytt kontrakt tecknas. • Hyresvärden kommer att kräva ett familjebevis, ha det i beredskap om du accepterar lägenheten. Tänk på att ett familjebevis enbart kan postas till din folkbokföringsadress och att detta tar ca 2 arbetsdagar, ha detta i beredskap om du tackar ja till bostaden. • Hyresvärden tecknar endast avtal med huvudsökande. • För godkännande krävs att huvudsökande, medboende eller ombud sett den aktuella bostaden.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

65 m²

Price

10 578 kr

Rental period

Unlimited

Available from

27-04-2026

Balcony

Yes

Price per m²

163 kr

Map

The listing is located at Gustavsbergsgatan 2, 431 67 Mölndal, Sweden

Loading map