Publicerad idag

1-rums lägenhet på 37m² i Göteborg

Gothenburg, Göteborg, Sweden

5 691 kr / månad

Hyresperiod: Obegränsad
Tillgänglig från: Snarast möjligt

Boplats Väst - Lägenhet Stjernsköldsgatan 8B

landlord’s description familjebostäder vill skapa ett tryggt, trivsamt och klimatvänligt boende för alla sina hyresgäster. vi lyssnar på våra boende, vilka behov som finns och vad som behöver utvecklas. denna 1 rums lägenhet på 3:e våning är belägen i kungsladugård., för mer information om området se områdesbeskrivning nedan. badrum med dusch. förberett för diskmaskin men inte tvättmaskin. vindsförråd. obs: 3:e våningen utan hiss. bra läge nära mariaplan,mataffär, spårvagnshållplats och flera restauranger som ligger med kort promenadavstånd från lägenheten. man ska vara medveten om att det är normalt med viss lyhördhet . i ett äldre hus. denna lägenhet söks på planlösning. om du som sökande går vidare i processen och blir aktuell för ett erbjudande kommer det att erbjudas en fysisk visning på lägenheten. click here to read the landlord's rental rules. description of the area välkommen till kungsladugård! här finns några av göteborgs allra finaste och bäst bevarade landshövdingehus. de kännetecknas av sina tre våningar, varav den första är byggd i sten och de övriga två i trä. landshövdingehusen kom på modet i mitten av 1800-talet och byggdes ända fram till 1940-talet. lägenheterna är av varierande storlek. innergårdarna är stora och gröna, perfekta lekplatser för de mindre. smågatorna runt kvarteren är lummiga och fridfulla, trots närheten till centrum. runt maria- och sannaplan hittar du affärer, mysiga caféer och pubar. här finns även en stor plaskdamm, populär bland barnfamiljer. en sann idyll tycker många av dem som bor här idag - de gamla husens charm, närheten till vattnet tillsammans med stark granngemenskap. floor plan 1 rum och kök magnify floor plan apartment properties kitchen hiss finns ej tv via fibernät balkong finns ej bredbandsuttag fiber included in the rent heating hot water cold water electricity

Bostadstyp

lägenhet

Rum

1

Storlek

37 m²

Pris

5 691 kr

Pris per m²

154 kr

Karta

Annonsen ligger på Gothenburg, Göteborg, Sweden

Laddar karta