Listed today

2 rooms apartment of 59m² in Uppsala

Tunagatan 30, 753 37 Uppsala, Sweden

8 986 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-07-2026

Tunagatan 35 A

2 rum och kök i Tuna Backar Seniorbostad för personer som är 55+. Här bor du i din egen lägenhet och dina grannar är i samma ålder som du. Seniorbostäderna är vanliga bostäder som anpassats med lite högre tillgänglighet så att man kan bo kvar även då man blir äldre. Tillgängligheten i bostäderna innebär bland annat att husen har hiss och att huvudentrén är lättåtkomlig med bil. Om lägenheten: - Välkomnande hall med garderober för förvaring. - Genomgående linoleumgolv i lägenheten utom i badrummet. - Badrum med våtrumsmatta, delvis kaklat på väggarna. WC, handfat och dusch. Förberett för tvättmaskin. - Kök med kyl/frys, spis, ugn och spisfläkt. - Planritning: avvikelser kan förekomma - Tillhörande förråd finns på gården eller på källarplan. - Lediga p-platser söks på e. Först till kvarn. - Hyresgästen får hämta sina nycklar till lägenheten och fastigheten från kl. 14.00 den dag som lägenheten skall tillträdas. Hamnar inflyttningsdatumet på en helgdag så är det nästkommande vardag som gäller.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

59 m²

Price

8 986 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-07-2026

Elevator

Yes

Rural

Yes

Price per m²

152 kr

Map

The listing is located at Tunagatan 30, 753 37 Uppsala, Sweden

Loading map