Stjärnviksvägen, 355 95 Tävelsås, Sweden
7 389 kr / month
En mil söder om Växjö, mitt i de småländska skogarna, finner du en charmig liten kyrkby, belägen vid vackra Tävelsåssjön. I Tävelsås finns förskola, förskoleklass, fritidshem och lågstadieskola. För vård av både själ och kropp, finns bokbuss och badplats. Dessutom finns närheten till stan, tack vare regelbundna bussturer. Inte långt från Tävelsås ligger Osaby Säteri som ägs och drivs av Naturskyddsföreningen. På senare år har ett stort antal villor byggts på orten. Detta objekt hyrs ut av Vidingehem AB. Eventuella bilder i annonsen är exempelbilder och speglar inte alltid den aktuella lägenheten. Alla lägenheter hyrs ut omöblerade, om inget annat anges. Här bor man i ett område med spännande planlösningar, alldeles intill byns badplats och med skolan som närmsta granne. Till Växjö är det bara en dryg mil.
En mil söder om Växjö, mitt i de småländska skogarna, finner du en charmig liten kyrkby, belägen vid vackra Tävelsåssjön. I Tävelsås finns förskola, förskoleklass, fritidshem och lågstadieskola. För vård av både själ och kropp, finns bokbuss och badplats. Dessutom finns närheten till stan, tack vare regelbundna bussturer. Inte långt från Tävelsås ligger Osaby Säteri som ägs och drivs av Naturskyddsföreningen.
På senare år har ett stort antal villor byggts på orten. Detta objekt hyrs ut av Vidingehem AB. Eventuella bilder i annonsen är exempelbilder och speglar inte alltid den aktuella lägenheten. Alla lägenheter hyrs ut omöblerade, om inget annat anges. Här bor man i ett område med spännande planlösningar, alldeles intill byns badplats och med skolan som närmsta granne. Till Växjö är det bara en dryg mil.
Property type
house
Rooms
1
Size
66 m²
Price
7 389 kr
Rental period
Unlimited
Available from
ASAP
Furnished
Yes
Price per m²
112 kr
The listing is located at Stjärnviksvägen, 355 95 Tävelsås, Sweden
Loading map