Listed today
Centrum, Göteborg, Sweden
12 140 kr / month
landlord’s description mysig 3 rok i johanneberg. parkett i vardagsrum, sovrum och hall. linoleummatta i kök. badrum och wc med kakel och klinkers. obs. det är trappor till hissen. lägenheten intresseanmäls på ritning. fysisk visning kommer att ske på dag-/kontorstid. information om datum och tid, samt bilder tillhandahålls om du som sökande har gått vidare i processen och är aktuell för att få ett erbjudande. click here to read the landlord's rental rules. description of the area välkommen till johanneberg! backar och funkishus sätter sin prägel på johanneberg som ligger strax ovanför götaplatsen i centrala göteborg. på 1930-talet ansågs hyrorna så höga i johannebergs då nybyggda funkishus att ingen ville flytta in. idag är lägenheterna så populära att få vill flytta ut. en del hyresgäster har fäst sig vid ljuset som strömmar in i lägenheterna efter funktionalismens alla principer. andra pratar om rummens proportioner. några poängterar det centrala läget och någon annan vill helt enkelt inte förlora sin magnifika utsikt över centrum. här finns ettor till femrumslägenheter. floor plan 3 rum och kök magnify floor plan apartment properties balcony kitchen elevator tv via fibernät bredbandsuttag fiber el ingår ej included in the rent heating hot water cold water
landlord’s description mysig 3 rok i johanneberg. parkett i vardagsrum, sovrum och hall. linoleummatta i kök. badrum och wc med kakel och klinkers. obs. det är trappor till hissen. lägenheten intresseanmäls på ritning. fysisk visning kommer att ske på dag-/kontorstid. information om datum och tid, samt bilder tillhandahålls om du som sökande har gått vidare i processen och är aktuell för att få ett erbjudande. click here to read the landlord's rental rules. description of the area välkommen till johanneberg! backar och funkishus sätter sin prägel på johanneberg som ligger strax ovanför götaplatsen i centrala göteborg. på 1930-talet ansågs hyrorna så höga i johannebergs då nybyggda funkishus att ingen ville flytta in.
idag är lägenheterna så populära att få vill flytta ut. en del hyresgäster har fäst sig vid ljuset som strömmar in i lägenheterna efter funktionalismens alla principer. andra pratar om rummens proportioner. några poängterar det centrala läget och någon annan vill helt enkelt inte förlora sin magnifika utsikt över centrum. här finns ettor till femrumslägenheter. floor plan 3 rum och kök magnify floor plan apartment properties balcony kitchen elevator tv via fibernät bredbandsuttag fiber el ingår ej included in the rent heating hot water cold water
Property type
apartment
Rooms
3
Size
83 m²
Price
12 140 kr
Price per m²
146 kr
The listing is located at Centrum, Göteborg, Sweden
Loading map