Listed yesterday

2 rooms apartment of 56m² in Gothenburg

Högsbo, Göteborg, Sweden

7 179 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

Boplats Väst - Lägenhet Modulatorsgatan 15

landlord’s description modulatorsgatan 15 och 17 kommer att genomgå en utvändig renovering under 2027. under byggtiden kan det förekomma störningar i form av buller. hyresgäster bor kvar i lägenheten under renoveringen. fönsterbytet medför en hyreskostnad som kommer att framgå på hyresgästgodkännandet som man måste underteckna för att få skriva avtal på denna lägenhet. ny hyra för detta objekt kommer att bli 7254:- per månad efter utförd renovering. obs detta belopp avser 2026 års hyresnivå. då renoveringen planeras att starta under 2027 kommer beloppet justeras efter 2027 års hyresnivå. ljus lägenhet i på tredje våningen med hiss och balkong i nordväst läge. vid inflyttning har man möjlighet att välja tapeter till hall, vardagsrum/matsal och sovrum som kommer utföras efter inflyttning. även målning av badrum kan väljas. köket (målades 2013) och går att få målat tidigare mot en kostnad. badrum med badkar. persienner tillhör inte bostadsbolaget utan är lägenhetsinnehavarens ansvar. i entreplan finns tvättstuga och källarförråd. click here to read the landlord's rental rules. description of the area våra hus i järnbrott är byggda mellan 1950 och 2021 och ligger runt ett naturligt grönområde med blandskog, släta klippor och gläntor. både förskolor och grundskola ligger i närheten vilket gör det till ett bra bostadsområde för barnfamiljer. närheten till havet är också lockande, med cykelavstånd till askimsviken. radiotorget är områdets centrum med ett bra serviceutbud. där finns också en hållplats med ett flertal busslinjer. för sportaktiviteter finns det fotbollsplan och motionscentrum i närliggande ruddalen. floor plan 2 rum och kök magnify floor plan apartment properties balcony parking possible to rent elevator tv via fibernät bredbandsuttag fiber el ingår ej included in the rent heating hot water cold water

Property type

apartment

Rooms

2

Size

56 m²

Price

7 179 kr

Price per m²

128 kr

Map

The listing is located at Högsbo, Göteborg, Sweden

Loading map