Listed today

1 room apartment of 41m² in Gothenburg

Härlanda, Göteborg, Sweden

5 883 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: ASAP

Boplats Väst - Lägenhet Hogenskildsgatan 19

landlord’s description nu erbjuder vi en trivsam etta i härliga lunden. detta är en studentlägenhet reserverad för dig som bedriver eftergymnasiala csn-berättigade studier. distansstudier godkänns. när du tecknar avtalet behåller du dina ködagar på boplats. du får bo i lägenheten så länge du studerar och tar minst 15 poäng per termin. vi kommer att pröva ditt behov av studentbostad en gång per termin under hela hyrestiden och när du är klar med dina studier ska du säga upp lägenheten. hyrestiden är begränsad till fem år, men om du fortfarande studerar efter den tiden kan poseidon efter din begäran förlänga hyrestiden ytterligare. click here to read the landlord's rental rules. description of the area våra två bostadsområden i lunden ligger på var sin sida av danska vägen och erbjuder både äldre lägenheter från 1940- och 1950-talet samt ett antal nyare bostäder. här bor man centralt, men ändå med staden på behagligt avstånd. högst uppe på höjden åt väster, i gamla lunden, är utsikten över göteborg magnifik. på andra sidan av danska vägen, med utblick över naturreservatet kring delsjön, ligger bostäderna i nya lunden. vid olskrokstorget finns service, butiker och torghandel. floor plan 1 rum och kokvrå magnify floor plan about the apartment short term contract no tenure (you keep your queue days) student apartment properties shower pentry vardagsrum badrum individuell varmvattenmätning elström ingår ej säkerhetsdörr tv via fibernät tillgång till grovtvätt varmvatten ingår ej bredbandsuttag fiber rökfri lägenhet included in the rent heating cold water

Property type

apartment

Rooms

1

Size

41 m²

Price

5 883 kr

Rental period

Unlimited

Available from

ASAP

Price per m²

143 kr

Map

The listing is located at Härlanda, Göteborg, Sweden

Loading map