Listed today

1 room apartment of 41m² in Malmö

P-Huset Hyllie Allé, Ymers gata, 215 36 Malmö, Sweden

8 588 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

apartment for rent in Hyllievång

Lägenheten är välplanerad och har en god standard med klinker i hallen och parkett i resten av lägenheten samt ljusmålade väggar. Öppen planlösning mellan kök och vardagsrum. Högblankt kök från HTH i vitt utförande, bänkskiva i trä. Förberett för installation av diskmaskin. Helkaklat badrum som går i vitt och beige med badkar. Förberett för installation av tvättmaskin. Endast ett stenkast från Hyllie Allé ligger kvarteret Ask 2 med 82 hyresrätter som färdigställdes under 2016. Lägenheterna är fördelade i fem trapphus och består av varierande storlekar från 1-4 rum och kök som knyts samman med en trevlig innergård där det även finns en liten lekyta för de yngsta barnen. Gemensam tvättstuga finns på källarplan. Det finns även cykelförråd i fastigheten och barnvagnsrum. Förvaringsmöjligheter i form av klädkammare i sovrummen samt hall. Till lägenheten hör även ett källarförråd. Lägenheten har en balkong i anslutning till vardagsrum. I den angivna hyran ingår värme och vatten. Obligatorisk avgift för kabel-tv (basutbud) och bredband () tillkommer med 120 kr/mån och debiteras månadsvis via hyresavin. Leverantör: Tele 2 Hushållsel tillkommer och debiteras månadsvis via hyresavin. Övrigt: Avtal börjar gälla men tillträde kommer preliminärt ske den 31 juli kl 11.

Property type

apartment

Rooms

1

Size

41 m²

Price

8 588 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Balcony

Yes

Rural

Yes

Price per m²

209 kr

Map

The listing is located at P-Huset Hyllie Allé, Ymers gata, 215 36 Malmö, Sweden

Loading map