Tigerstigen 29, 426 74 Gothenburg, Sweden
16 142 kr / month
Fin lägenhet i populärt område med nära till hav och natur med otrolig utsikt! Öppet bredbandsnät via fiber som levereras av iTUX . 2026 års hyresnivå. Hyresvärdens krav för bostaden • Hyresvärden accepterar inga betalningsanmärkningar eller oreglerade skulder. • Hyresvärden kommer att inhämta boendereferenser. • Hyresvärden har regler mot trångboddhet. Antalet boende i bostaden ska vara rimligt i förhållande till storleken. • Den gemensamma årsinkomsten för hushållet ska minst uppgå till 4 gånger mer än årshyran för lägenheten. • Om bostad innehas kräver hyresvärden att uppsagt hyreskontrakt alternativt uppdragsavtal från mäklare, försäljningsdokument för villa eller bostadsrätt kan uppvisas före nytt kontrakt tecknas. • Hyresvärden kommer att kräva ett familjebevis, ha det i beredskap om du accepterar lägenheten. Tänk på att ett familjebevis enbart kan postas till din folkbokföringsadress och att detta tar ca 2 arbetsdagar, ha detta i beredskap om du tackar ja till bostaden. • Hyresvärden tecknar endast avtal med huvudsökande. • För godkännande krävs att huvudsökande, medboende eller ombud sett den aktuella bostaden.
Fin lägenhet i populärt område med nära till hav och natur med otrolig utsikt! Öppet bredbandsnät via fiber som levereras av iTUX . 2026 års hyresnivå. Hyresvärdens krav för bostaden • Hyresvärden accepterar inga betalningsanmärkningar eller oreglerade skulder. • Hyresvärden kommer att inhämta boendereferenser. • Hyresvärden har regler mot trångboddhet. Antalet boende i bostaden ska vara rimligt i förhållande till storleken. • Den gemensamma årsinkomsten för hushållet ska minst uppgå till 4 gånger mer än årshyran för lägenheten. • Om bostad innehas kräver hyresvärden att uppsagt hyreskontrakt alternativt uppdragsavtal från mäklare, försäljningsdokument för villa eller bostadsrätt kan uppvisas före nytt kontrakt tecknas.
• Hyresvärden kommer att kräva ett familjebevis, ha det i beredskap om du accepterar lägenheten. Tänk på att ett familjebevis enbart kan postas till din folkbokföringsadress och att detta tar ca 2 arbetsdagar, ha detta i beredskap om du tackar ja till bostaden. • Hyresvärden tecknar endast avtal med huvudsökande. • För godkännande krävs att huvudsökande, medboende eller ombud sett den aktuella bostaden.
Property type
apartment
Rooms
4
Size
103 m²
Price
16 142 kr
Rental period
Unlimited
Available from
29-04-2026
Price per m²
157 kr
The listing is located at Tigerstigen 29, 426 74 Gothenburg, Sweden
Loading map