Listed today

3 rooms apartment of 72m² in Uppsala

Kungsgatan 66f, 753 40 Uppsala, Sweden

13 888 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 11-05-2026

apartment for rent at Uppsala

Senapsfabriken har en smakfullt arkitektonisk variation, som bidrar till en välkomnande infart till Uppsala. Fasaderna går i ljusa färger och består till större delen av puts och tegel, med detaljer i glas, trä och stål. De stora glaspartierna utmed Kungsgatan och järnvägen blir karaktäriserande för kvarteret och tillsammans med träinklädda entréer ger de ett lekfullt och inbjudande intryck. Samtliga lägenheter är vitmålade och har genomgående ekparkett, förutom i hall och badrum där det finns ett mörkt klinkergolv. Kök har vit skåpinredning från Marbodal. Matt vitt kakel, grafitgrå bänkskiva i laminat. Vitvaror från Electrolux. Badrummen har vitt kakel på väggarna, duschvägg i klarglas samt kromad handdukstork. Innergården är en plats för uteliv och lek för stora och små. På gården finns privata uteplatser och gemensamma ytor för alla boende. Här finns även plats för cykelparkering. Innergården är en grön oas som nås från de flesta trapphusen samt portiken mot järnvägen. I bottenvåningen mot Kungsgatan finns det lokaler för olika verksamheter och service. I många av trapphusen finns det hiss direkt ned till källarvåningen med både cykel- och bilparkering. Hyresrätterna har en hög standard som påminner om bostadsrätter. Alla lägenheter får disk- och tvättmaskin Annonserad hyra är den som är aktuell vid publiceringsdag men vi reserverar oss för kommande hyreshöjningar.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

72 m²

Price

13 888 kr

Rental period

Unlimited

Available from

11-05-2026

Elevator

Yes

Rural

Yes

Parking

Yes

Price per m²

193 kr

Map

The listing is located at Kungsgatan 66f, 753 40 Uppsala, Sweden

Loading map