2 rooms apartment of 63m² in Laholm

Järnvägsgatan, 312 30 Laholm, Sweden

8 636 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 05-02-2026

apartment for rent at Laholm

Välkommen till denna trevliga 2-rums lägenhet på bra läge i centrala Laholm. Lägenheten är delvis renoverad 2022. Hiss finns. Parkering / garageplats finns att hyra separat. I köket finns nyare köksluckor, spis med häll och möjlighet att installera diskmaskin. Badrum med dusch. Laminatgolv i hall, kök, sovrum samt parkettgolv i vardagsrum. Ljusa väggar. Fastigheten är byggd 1984. Den är belägen i centrum. I fastigheten finns fiber via Telia. Fastigheten är ansluten till kabel-TV nätet via Telia. Fastigheten värms med fjärrvärme. Förråd till lägenheterna finns i källaren, tvättstuga finns tvärs över gården. Ett soprum med sopsortering till hela fastigheten finns på bottenplan. Fastigheten är centralt belägen med affärer, skolor, bibliotek och kommunikationer inom bekvämt avstånd. Från Laholm finns goda kommunikationer. Busscentralen på gamla stationsområdet och den nya järnvägsstationen i Trulstorp har täta avgångar mot både Göteborg och Malmö/Köpenhamn varje dag. Att pendla till exempelvis Helsingborg på 45 minuter eller Varberg på 50 minuter går därför mycket bra. Dessutom gör närheten till E6:an det lätt att ta sig till flygplatserna i Halmstad eller Ängelholm. All service med butiker, bibliotek, hälso och sjukvård finner du i Laholm. Här finns det skolor från förskolan upp till gymnasiet samt en vuxenskola.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

63 m²

Price

8 636 kr

Rental period

Unlimited

Available from

05-02-2026

Price per m²

137 kr

Map

The listing is located at Järnvägsgatan, 312 30 Laholm, Sweden

Loading map