2 rooms apartment of 54m² in Hillerstorp

Storågatan, 335 73 Hillerstorp, Sweden

8 783 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 10-04-2026

apartment for rent at Hillerstorp

Trivsam lägenhet med uteplats i lugnt gårdsläge – nyproduktion i Ediths Gård Välkommen till en ljus och välplanerad lägenhet belägen på bottenvåningen, där du får det bästa av två världar – ett modernt boende och en egen uteplats mot den lugna innergården. Här skapas en naturlig förlängning av bostaden där du kan njuta av morgonkaffet, umgås eller bara koppla av i en rofylld miljö. Bostaden präglas av en genomgående hög standard med stilrena materialval. I rummen ligger vacker ekparkett som tillsammans med ljusa väggar skapar en varm och inbjudande känsla. Hallen är praktiskt utformad med klinkergolv som tål vardagens slitage, och badrummet är helkaklat i en modern och tidlös design. Planlösningen är öppen och social mellan kök och vardagsrum, vilket ger ett fint ljusflöde och en luftig känsla i hela bostaden. Köket är funktionellt utrustat för att underlätta vardagen och erbjuder goda arbetsytor samt förvaring. Badrummet håller en hög standard med stilrent kakel och klinker samt bekvämligheter som förenklar vardagen. Om området På nyanlagda Edith Österlunds gata i Hillerstorp växer Ediths Gård fram – ett modernt bostadsområde med totalt 24 välplanerade lägenheter. Här bor du naturnära med Storån och Storåvallen inom kort gångavstånd, samtidigt som Store Mosse nationalpark finns i närheten för den som uppskattar friluftsliv. Området utvecklas löpande med ny förskola och ett allaktivitetshus med bland annat padelbanor, och redan idag finns tennisbanor och fotbollsplaner i närheten. Fakta Varm- och kallvatten debiteras separat Separat avtal tecknas för hushållsel Öppen fiber – välj leverantör via bredbandsval.se

Property type

apartment

Rooms

2

Size

54 m²

Price

8 783 kr

Rental period

Unlimited

Available from

10-04-2026

New build

Yes

Rural

Yes

Price per m²

163 kr

Map

The listing is located at Storågatan, 335 73 Hillerstorp, Sweden

Loading map