2 rooms apartment of 85m² in Laxå kommun

Hammarstigen, Laxå kommun, Sweden

6 908 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 30-03-2026

apartment for rent at Hasselfors

K-märkt: Gigantisk tvåa med två extra smårum Bo på landet och pendla till stan. Nu finns en lägenhet med ovanlig planlösning och snedtak ledig i Hasselfors, ca 30 min från Örebro. Huset innehåller bara tre lägenheter, var och en har egen ingång. Man kan skapa sig en liten uteplats utanför den egna entrén. Man går in i lägenheten på nedre botten, där finns en hall och en trappa upp som ligger inne i själva lägenheten. Däruppe finns ett stort vardagsrum, badrum, kök och sovrum. Dessutom finns två smårum som inte officiellt får räknas som riktiga rum, men man kan lätt bo en familj med två barn i lägenheten och ge barnen varsitt eget rum. Hammarstigen i Hasselfors ligger mkt vackert mellan sjöarna Teen och Toften, bredvid ett naturreservat med ekar och blåsippor. Området är tryggt, trivsamt, barnvänligt. Det finns en liten sandstrand nere vid sjön. Lekpark finns och stora gräsytor, granngemenskapen är god. Flera av hyresgästerna har bott mycket länge. Det finns två gemensamma tvättstugor i området. Busshållplats finns på några minuters gångavstånd, men bussarna går inte ofta. Den som hyr lägenhet av oss bör ha egen bil. Daghem finns i Hasselfors. Matbutik finns i Mullhyttan (8-9 min med bil) eller Laxå (15-20 min med bil). Se mer info på kommunens hemsida: https://www.laxa.se/ OBS! Då vi saknar bilder inifrån den aktuella lägenheten, visar vi ett axplock av bilder från typiska lägenheter i AB-hems bestånd, som exempel på hur det brukar se ut hos oss. Därför syns ett flertal olika kök, badrum och rum på bilderna. Intresserad? Ansök med fördel direkt på vår hemsida: https://ab-hem.se/lediga_bostader/hyr-bostad-i-orebro-laxa-lagenhet-i-hasselfors-tvaa-fyra-med-uteplats-14403/

Property type

apartment

Rooms

2

Size

85 m²

Price

6 908 kr

Rental period

Unlimited

Available from

30-03-2026

Rural

Yes

Price per m²

81 kr

Map

The listing is located at Hammarstigen, Laxå kommun, Sweden

Loading map