Listed today

3 rooms apartment of 83m² in Gothenburg

Atmosfärgatan 15, 415 19 Gothenburg, Sweden

11 688 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 10-05-2026

apartment for rent at Göteborg

Välkommen till Atmosfärgatan 15! Här erbjuder vi en välplanerad 3 rum och kök på 83 kvm med rymlig balkong. Under totalrenoveringen 2018 har vi målat om samtliga väggar, tak och installerat en säkerhetsdörr. Hallen har fått ett klinkergolv som är både snyggt och praktiskt och resten av hemmet ett parkettgolv i ek av hög kvalitet. Klinker återkommer tillsammans med kakel i badrummet som även försetts med handdukstork och spegel med LED-belysning. Det finns även klinkergolv på gäst-toaletten. Tvättmaskin/torktumlare finns i lägenheten. I köket, hemmets hjärta, finns inbyggnadsugn, häll, diskmaskin, fläktkåpa samt kyl och frys. Bra att veta om lägenheten: Det är inplanerat ett stambyte i denna fastighet under vintern 2027. Stamrenoveringen kommer inte medföra en hyreshöjning för denna lägenhet. Bilder i annonsen är exempelbilder och normalt slitage kan förekomma i lägenheten. Hiss finns i huset. I hyran ingår värme, vatten och kabel-TV. Ingår ej: el, bredband OMGIVNING I området finns gott om lekplatser, idrottsplaner och grönområden. Söder om Bergsjövägen hittar du dessutom Bergsjönbadet med bryggor, badstegar, hopptorn och lekplats. Naturen är ständigt närvarande och tillgänglig i hela stadsdelen. Just nu pågår en stor satsning på Bergsjön. Nya bostäder ska byggas och området kommer utvecklas på alla plan. Vi vill bidra till ett grönare, tryggare och trivsammare bostadsområde. KOMMUNIKATIONER Det finns bra förbindelser från Bergsjön med flera spårvagnar och bussar som enkelt tar dig till Göteborg centrum på cirka 20 minuter. SERVICE Apotek, matbutik, kiosk och pizzeria finns i området och nås med en kortare promenad om cirka 10 minuter. PARKERING Parkering finns att hyra i området. Vid intresse kontakta Balder.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

83 m²

Price

11 688 kr

Rental period

Unlimited

Available from

10-05-2026

Elevator

Yes

Balcony

Yes

Parking

Yes

Price per m²

141 kr

Map

The listing is located at Atmosfärgatan 15, 415 19 Gothenburg, Sweden

Loading map