2 rooms apartment of 54m² in Älta

Älta centrum, Magnoliavägen 3, 138 34 Älta, Sweden

13 695 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 20-04-2026

apartment for rent at Älta

Älta är ett populärt bostadsområde i sydvästra delen av Nacka som gränsar till Tyresö. Med sin närhet till bad, naturreservat, dagis och skolor är Älta ett omtyckt område. Service och butiker Du hittar allt du kan tänkas behöva i Älta centrum. Här finns livsmedelsaffärer, restauranger, café, florist, frisör, kulturhus, apotek, bibliotek, fritidsgård och vårdcentral. Kommunikationer Till och från Älta tar du dig enklast med buss. Bussarna går både till Slussen och Gullmarsplan. Flera busslinjer kan också ta dig till Skarpnäck, Tyresö och Nacka. Fritid och rekreation I Älta är närvaron av motion och idrott hög. Älta IF erbjuder många olika idrotter för blandade åldrar. På promenadavstånd från Älta centrum hittar du Flatenbadets sandstränder. Älta gränsar också till Nackareservatet där Hellasgården är ett härligt utflyktsmål som erbjuder badsjöar, vandringsleder, golf och sportfiske. På vintern plogas sjön vid Hellasgården fri från snö och blir till en populär tillflykt för en dag på skridskor. Elavtal tecknas av hyresgästen. Notera att 360-Visning är för en 3:a. På 360-Visning kan du se alla materialval. https://www.wallenstam.se/sv/stadsutveckling/Nyproduktion/bostad/alta-torg-kv.-1/

Property type

apartment

Rooms

2

Size

54 m²

Price

13 695 kr

Rental period

Unlimited

Available from

20-04-2026

Rural

Yes

New build

Yes

Price per m²

254 kr

Map

The listing is located at Älta centrum, Magnoliavägen 3, 138 34 Älta, Sweden

Loading map