Listed 5 days ago

3 rooms apartment of 84m² in Umeå

Filgränd 11, 906 28 Umeå, Sweden

10 939 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-07-2026

apartment Filgränd 11 / Umeå

10939 kr 84.4 m² -01 Välkommen till en nyrenoverad 3:a på Ersboda! Lägenheten erbjuder en rymlig hall med praktisk klädkammare. Här finns två sovrum med släta väggar och genomgående trägolv som skapar en varm och enhetlig känsla. Badrummet är stilrent inrett med vitt kakel och grå klinker, utrustat med duschhörna, kommod samt tvättmaskin. Köket har vita skåpluckor och är fullt utrustat med hel kyl och frys, spis med häll, diskmaskin samt inbyggd mikro och ugn. I anslutning till köket finns en rymlig matplats, perfekt för både vardag och umgänge. Vardagsrummet har ett härligt ljusinsläpp från två håll, vilket skapar en ljus och trivsam atmosfär. Lägenheten har genomgående ljusa väggar och enhetligt trägolv. Här bor du med närhet till skola, förskola, mataffär samt goda bussförbindelser. Observera att lägenheten just nu är under pågående renovering och därför inte kan visas fysiskt. Visning sker via exempelbilder och planritning.

Property type

apartment

Rooms

3

Size

84 m²

Price

10 939 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-07-2026

Price per m²

130 kr

Map

The listing is located at Filgränd 11, 906 28 Umeå, Sweden

Loading map