Listed today

3 rooms apartment of 77m² in Linköping

Slöjdgatan 3, 582 56 Linköping, Sweden

12 773 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

3 rum och kök Erdtmans Gata 2 Linköping 582 56

Modern 3:a med dubbla balkonger i attraktiva Övre Vasastaden!Välkommen till denna ljusa och välplanerade trerumslägenhet på Erdtmans Gata 2 i populära Övre Vasastaden. Här bor du i ett modernt hem med öppen planlösning, generösa förvaringsmöjligheter och inte minst två balkonger i olika väderstreck som ger möjlighet att njuta av både morgon- och kvällssol.Lägenheten erbjuder en luftig och social planlösning där kök och vardagsrum smälter samman på ett naturligt sätt. Från vardagsrummet når du den ena balkongen, medan den andra nås från sovrummet och skapar extra rymd och ljusinsläpp i bostaden. De två sovrummen är utrustade med praktiska garderober och förvaringsmöjligheterna kompletteras av både klädkammare och skjutdörrsgarderob. Det stilrena, helkaklade badrummet håller hög standard och är utrustat med tvättmaskin, torktumlare, överskåp för smart förvaring samt dusch med moderna glasväggar.HyresinformationVärme samt kall och varmvatten ingår i hyranBostaden hyrs ut i befintligt skickSe planritning - avvikelser kan förekommaAvvikelser kan förekommaGarageplats finns att hyra i fastighetenOm området – VasastanI Vasastan bor du med ett perfekt läge nära både natur och stadsliv. Området präglas av charmiga kvarter, grönskande parker och ett brett serviceutbud. Här finns populära matbutiker, lokala restauranger, caféer och all tänkbar service såsom vårdcentral, skolor och förskolor. Du har endast några minuters promenad till Resecentrum, vilket gör pendlingen enkel, och på cykel når du Linköpings universitet på cirka en kvart. Läget passar perfekt för såväl familjer som yrkesverksamma som vill ha närhet till både lugn och stadens puls.Välkommen att skicka in din ansökan!

Property type

apartment

Rooms

3

Size

77 m²

Price

12 773 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Balcony

Yes

Garage

Yes

Price per m²

166 kr

Map

The listing is located at Slöjdgatan 3, 582 56 Linköping, Sweden

Loading map