Listed yesterday

2 rooms apartment of 59m² in Linköping

Skolgatan 16, 582 38 Linköping, Sweden

7 988 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

2 rum och kök Skolgatan 16 Linköping 582 38

Rymlig 2:a i attraktiva Gottfridsberg!Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvårumslägenhet i populära Gottfridsberg. Charmig karaktär och flera kommande uppgraderingar som ger lägenheten en modern och fräsch känsla.Lägenheten erbjuder ett rymligt vardagsrum med fint parkettgolv i mycket bra skick, perfekt för både avkoppling och sociala tillställningar. Köket har gott om arbetsyta och förvaring samt rostfri bänkskiva och kombinerad kyl/frys. Här kommer även en ny spis med varmluft att installeras för extra komfort i vardagen.Badrummet är utrustat med dusch, toalett och handfat samt kommer att uppdateras med både tvättmaskin och torktumlare i praktisk pelarlösning.Inför inflyttning kommer flera förbättringar att genomföras i lägenheten:Ny spis med varmluftTvättmaskin och torktumlare i pelareNy parkett i sovrum, kök och hallKlinkergolv i hallen innanför entrédörrenParkettgolv i vardagsrum i mycket bra skickMålning av väggar och tak i samtliga rumHyresinformation:Hyran avser 2026 års hyresnivå.Värme samt kall och varmvatten ingår i hyranSe planritning - avvikelser kan förekommaBostaden hyrs ut i befintligt skickVi reserverar oss för eventuella felskrivningar.Finns att hyra parkeringar i området.Här bor du i Gottfridsberg - en lugn och grön stadsdel med ett av Linköpings bästa lägen. Med närhet till både Rydsskogen och naturreservatet Vallaskogen finns fina möjligheter till motion och rekreation året runt. Du har även gång- och cykelavstånd till Gamla Linköping, lekplatsen Lektorshagen med grillplats och boulebanor samt Linköpings citykärna med shopping, restauranger, caféer och kulturutbud. Universitetet och sjukhuset nås enkelt med cykel eller kollektivtrafik, vilket gör området attraktivt för både studenter, par och yrkesverksamma.Välkommen med din ansökan! Vi ser fram emot att få ge dig nycklarna till ditt nya hem!

Property type

apartment

Rooms

2

Size

59 m²

Price

7 988 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Parking

Yes

Price per m²

135 kr

Map

The listing is located at Skolgatan 16, 582 38 Linköping, Sweden

Loading map