Listed today

2 rooms apartment of 49m² in Uppsala

Kungsgatan 66y, 753 40 Uppsala, Sweden

10 882 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

2 rum och kök Kungsgatan 66Y Uppsala 75341

Modern hyresrätt på Kungsgatan i Uppsala – nyproducerat boende med sydvästbalkongVälkommen till ett modernt och välplanerat hem i ett vackert tegelklätt bostadskvarter längs Kungsgatan. Här bor du i en nyproducerad hyresrätt från 2022 med stilrena materialval, smart förvaring och ett utmärkt pendlarläge nära Uppsala Centralstation.Bostaden erbjuder ett modernt kök med diskmaskin, induktionshäll, inbyggd mikrovågsugn, goda arbetsytor och genomtänkta förvaringslösningar. Det helkaklade badrummet är utrustat med kombimaskin, och från balkongen i sydvästläge får du en trivsam plats för avkoppling.Här finns även förråd i källarplan, miljörum med sorteringskärl i entréplan, gott om cykelparkeringar samt möjlighet att hyra parkeringsplats. Värme och kallvatten ingår i hyran, medan varmvatten tillkommer. TV-paket Lagom från Telia ingår mot tilläggskostnad, och bredband tecknas separat via Zitius.Läget på Kungsgatan ger bekvämt avstånd till stadens service, restauranger, butiker och gågator. Uppsala Centralstation ligger några kvarter bort med tåg- och bussförbindelser, och i närheten finns även Stadsträdgården och Fyrisån för promenader, löprundor och grön avkoppling. Ett attraktivt läge för dig som vill bo modernt, centralt och med smidig vardag.Välkommen att anmäla intresse men tänk på att läsa vår Hyrespolicy på hemsidan först, så du uppfyller våra kriterier.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

49 m²

Price

10 882 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Balcony

Yes

New build

Yes

Parking

Yes

Price per m²

222 kr

Map

The listing is located at Kungsgatan 66y, 753 40 Uppsala, Sweden

Loading map