Listed today

2 rooms apartment of 47m² in Uppsala

Kungsgatan 66å, 753 40 Uppsala, Sweden

10 556 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

2 rum och kök Kungsgatan 66Å Uppsala 75341

Nyproducerad hyresrätt på Kungsgatan i Uppsala med sydvästbalkongVälkommen till ett modernt bostadskvarter längs Kungsgatan, klätt i vackert tegel och med ett mycket bekvämt läge nära Uppsala Centralstation. Här bor du i en välplanerad hyresrätt från 2022 med stilrena materialval, smart förvaring och balkong i soligt sydvästläge.Bostaden erbjuderModernt kök med diskmaskin, induktionshäll och inbyggd mikrovågsugnFunktionella arbetsytor och goda förvaringsmöjligheterHelkaklat badrum med kombimaskinBalkong mot sydvästFörråd i källarplanMiljörum med sorteringskärl i entréplanParkeringsplats finns att hyra och gott om cykelparkeringarOm hyran och praktisk informationVärme och kallvatten ingår i hyran. Kostnad för varmvatten tillkommer. Kabel-TV tilläggsdebiteras med 100 kr per månad. Bredband tecknas separat via leverantören Zitius.Läge och närområdeKungsgatan ger ett utmärkt pendlarläge med busshållplatser i närheten och Uppsala Centralstation bara några kvarter bort, där både tåg och bussar avgår. Området passar dig som vill bo centralt men ändå ha nära till grönska och rekreation, med kort cykelavstånd till gågatorna, Fyrisån och Stadsträdgården. Uppsala centrum erbjuder ett brett utbud av restauranger, caféer, butiker, service och kultur, vilket gör läget attraktivt för både pendlare, yrkesverksamma och studenter.Välkommen att anmäla intresse men tänk på att läsa vår Hyrespolicy på hemsidan först, så du uppfyller våra kriterier.

Property type

apartment

Rooms

2

Size

47 m²

Price

10 556 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Balcony

Yes

New build

Yes

Parking

Yes

Price per m²

225 kr

Map

The listing is located at Kungsgatan 66å, 753 40 Uppsala, Sweden

Loading map