Listed today

2 rooms apartment of 47m² in Uppsala

Kryddblandargatan 47, 753 26 Uppsala, Sweden

10 447 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-09-2026

2 rum och kök Kryddblandargatan 47 Uppsala 75341

Nyproducerad hyresrätt längs med Kungsgatan i Uppsala med balkong i sydvästVälkommen till ett modernt bostadskvarter från 2022, klätt i vackert tegel längs Kungsgatan. Här bor du i en välplanerad hyresrätt med stilrena materialval, bekvämt pendlarläge och nära till Uppsalas stadsliv.BostadenLägenheten erbjuder ett modernt kök med diskmaskin, induktionshäll, inbyggd mikrovågsugn, god förvaring och funktionella arbetsytor. Det helkaklade badrummet är utrustat med kombimaskin, och i bostaden finns även förråd. Balkongen vetter mot sydväst och ger ett fint extra rum under varmare delar av året.BekvämligheterVärme och kallvatten ingår i hyran, medan varmvatten tillkommer efter förbrukning. Kabel-TV tilläggsdebiteras med 100 kr per månad, och bredband tecknas separat via Zitius. I entréplan finns miljörum med sorteringskärl. Parkeringsplats finns att hyra och det finns gott om cykelparkeringar.OmrådetLäget längs med Kungsgatan ger mycket goda kommunikationer med busshållplatser i närheten och Uppsala Centralstation bara några kvarter bort. UL erbjuder stadsbussar, regionbussar och tågtrafik i området, och centralstationen fungerar som en viktig knutpunkt för pendling. Du har även kort cykelavstånd till gågatorna i centrum, Stadsträdgården och Fyrisån, vilket gör läget attraktivt för både pendlare, studenter och dig som vill ha nära till service, restauranger, parker och stadens kulturutbud.Välkommen att anmäla intresse men tänk på att läsa vår Hyrespolicy på hemsidan först, så du uppfyller våra kriterier. 

Property type

apartment

Rooms

2

Size

47 m²

Price

10 447 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-09-2026

Balcony

Yes

New build

Yes

Parking

Yes

Price per m²

222 kr

Map

The listing is located at Kryddblandargatan 47, 753 26 Uppsala, Sweden

Loading map