Listed 6 days ago

2 rooms apartment of 64m² in Umeå

Gnejsvägen 2A, 907 40 Umeå, Sweden

9 711 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

2 rum och kök Gnejsvägen 2 A Umeå 907 40

Modern 2:a med uteplats i västerläge – Stilren och välplanerad bostad i CarlshemVälkommen till ett trivsamt och välskött bostadsområde i populära Carlshem. Här erbjuds nu möjligheten att hyra en ljus och modern tvårumslägenhet med genomtänkt planlösning och en härlig uteplats i västerläge.Om bostadenLägenheten är belägen på markplan och har en öppen och inbjudande planlösning som skapar en luftig känsla. Hallen välkomnar med stilrent klinkergolv i ljusgrå ton som övergår i ett enhetligt ekgolv som löper genom resten av bostaden. Väggarna är vitmålade och bidrar till ett ljust och fräscht intryck.Det helkaklade badrummet går i moderna grå och vita toner och är utrustat med duschväggar i glas, infällda spotlights samt komfortabel golvvärme. Här finns även en praktisk tvättdel med tvättmaskin, torktumlare och diskho.Köket är modernt utrustat med vita skåpluckor, stilrena handtag och rostfria vitvaror. Här finns varmluftsugn, induktionshäll, diskmaskin och mikro – allt för en smidig vardag. Från köket når du bostadens trevliga uteplats i västerläge, perfekt för att njuta av eftermiddagssolen.En rymlig klädkammare erbjuder goda förvaringsmöjligheter och kompletteras av ett tillhörande förråd.OBS: Bilderna är från en annan lägenhet som har renoverats med samma standard, det är alltså inte från denna lägenheten.Funktioner och bekvämligheterMarkplanslägenhet med uteplats i västerlägeGenomgående ekgolv och vitmålade väggarHelkaklat badrum med golvvärme och spotlightsTvättmaskin, torktumlare och diskho i bostadenModernt kök med rostfria vitvaror och diskmaskinRymlig klädkammare samt förrådVärme, vatten och el ingår i hyranFiber med öppet nät (abonnemang tecknas separat)Om området – CarlshemCarlshem är ett omtyckt område i Umeå som kombinerar lugn och närhet till stadens puls. Här bor du med smidiga kommunikationer till både centrum och universitetet, vilket gör området attraktivt för såväl studenter som yrkesverksamma.Intresserad?Alla ansökningar sker via hemsidan. Ladda upp dina 3 senaste lönespec på "mina sidor".

Property type

apartment

Rooms

2

Size

64 m²

Price

9 711 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Price per m²

152 kr

Map

The listing is located at Gnejsvägen 2A, 907 40 Umeå, Sweden

Loading map